Červen 2011

Vesmírná odStávka

15. června 2011 v 0:11 | Ondřej Moravec
Eurozprávy 14.6.2011

Předposlední let amerických raketoplánů absolvuje v dubnu raketoplán Endeavour k mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě bude i astronaut Drew Feustel, který si s sebou vezme i populárního krtka na počest českého původu své ženy. Kvůli cestě krtka do vesmíru vznikla také internetová stránka www.dokosmuskrtkem.cz.


Metro 15.4.2011

Krtek se rozhodl podpořit stávku českých odborů, američtí astronauti na palubě jeho stanovisko respektují. Podle předního českého politologa, který si nepřál být jmenován, se tento krok dal očekávat, neboť jinak by se NASA vystavila možnosti nařčení z rasismu.

Ve čtvrtek 16.6.2011 tedy bude raketoplán Endeavour po dobu 24 hodin udržovat svoji pozici z předchozího dne za použití zpětných motorů, aby se eliminovala gravitační síla okolních vesmírných těles. V důsledku toho dojde ke zvýšené spotřebě paliva a aby se raketoplán Endeavour bezpečně dostal zpátky na zem, bude třeba pobyt ve vesmíru oproti plánu o měsíc zkrátit. Finanční ztráta byla vyčíslena na 20 milionů amerických dolarů.

Zpráva o stávce v USA vyvolala bouřlivé reakce, které si lze přečíst na stránkách www.doprdeleskrtkem.com.


Stroj času - včera budu proti

8. června 2011 v 6:50 | Ondrej Moravec
Nehodlám se nad tímto hypotetickým tématem zamýšlet zbytečně dlouho, čas je mi v patách. Ze studia ekonomie si pamatuji dvě teze, které lze na tuto myšlenku aplikovat - lze je aplikovat v podstatě na cokoliv.
1) Budoucnost je vždy nejistá
2) Hodnotu věci určuje její vzácnost

Z bodu 1 jasně vyplývá, že naše budoucnost je zdrojem překvapení, což je pro nás blížence životodárné. Bod dvě pro čas platí absolutně, všichni jsme ve věčném poklusu a pro jednu věc nestíháme druhou. Nemáme čas nic nedělat, protože musíme něco udělat a nemáme čas něco udělat, protože chceme nic nedělat. Pohádková Maruška by jistě nebyla vyhnána z domu, kdyby měla tatínka ráda jako čas ( nebo aspoň jako naftu, jádro nebo důchod v roce 2050).

O co všechno bychom vlastně přišli strojem času? Stala by se z něj rozplizlá, dostatková a samozřejmá věc, žádná událost by nebyla natolik významná, žádný průšvih natolik černý. Všechno by šlo vrátit a změnit, nadšeni by mohli být snad jen odborníci na pravděpodobnost a výskyty, protože život by se z plynoucího vektoru stal kvantovými stavy. Zmizely by hlášky : 'nestíhám', 'někdy příště', 'čas jsou prachy', 'všeho do času', 'buď tam včas', jen Nečas by nejspíš zůstal. Kalousek by se vrátil k vaší kolíbce a vaší dětskou rukou podepsal penzijní připojištění 50 % z platu a kdyby i to náš milovaný stát prožral, za pár let by takhle ještě stáhl vašeho dědu na 75 %.

Nechci žádný stroj času a jsem velice rád, že jediné, o co se v našem jepičím životě můžeme opřít, je naše černá minulost.

Brzy na shledanou!